Powrót do strony gównej


  Otwarte Klubowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki
  KASZËBSKÔ PIPA - Ostrzyce

Impreza zamknięta z zachowaniem wymogów ustawy tytoniowej, tylko dla dorosłych, członków klubów fajki z całej Polski zgłoszonych i znajdujących się na liście organizatora, chcących podtrzymywać kaszubską tradycję pykania fajki.

Kalendarz imprez GOK Somonino
Informacje bieżące GOK Somonino
Komunikaty GOK Somonino
Punkty Informacji Turystycznej
Historia Gminnego Orodka Kultury Somonino
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny MALI HOPOWIANIE
Biblioteki przy GOK Somonino
Kawiarenka internetowa przy GOK Somonino
Gmina Somonino z lotu ptaka
Atrakcje turystyczne w regionie
Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska"
Kaszubski Klub Kolekcjonerów Fajki "Kaszëbskô Pipa"
Kontakt z GOK Somonino
Wirtulany spacer po GOK Somonino


Komunikat z VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub
       w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 18 maja 2013 r.

Turniej odbył się dnia 18 maja 2013 r. w Ostrzycach.
Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- I palenie w "pipie z jabłónczi"
- II palenie w "pipie z wiszni"
Do turnieju przystąpiło 33 zawodników.

WYNIKI TURNIEJU (do 10. miejsca):

"Kaszëbskô Pipa z jabłónczi"
II miejsce - Jakub WIEJACKI (ŁKSF - Łódź) - czas: 01:22'21
II miejsce - Jan GOŚ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 01:21'30
III miejsce - Julian DRABENT (KKF - Konin) - czas: 01:12'59
IV miejsce - Tomasz LEWANDOWSKI (KMF - Szamotuły) - czas: 01:02'46
V miejsce - Jacek SCHMIDT (KKF - Poznań) - czas: 01:02'13
VI miejsce - Waldemar BADZIĄG (KMF - Szamotuły) - czas: 00:56'49
VII miejsce - Jan DRYWA (n/z - Stara Huta) - czas: 00:44'14
VIII miejsce - Tadeusz WOJTUSZKIEWICZ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 00:40'29
IX miejsce - Tomasz STEFANIAK (ŁKSF - Łódź) - czas: 00:40'12
X miejsce - Krzysztof KOZŁOWSKI (KKF - Konin) - czas: 00:39'38

"Kaszëbskô Pipa z wiszni"
II miejsce - Krzysztof KOZŁOWSKI (KKF - Konin) - czas: 01:23'55
II miejsce - Julian DRABENT (KKF - Konin) - czas: 01:21'08
III miejsce - Tomasz LEWANDOWSKI (KMF - Szamotuły) - czas: 01:19'23
IV miejsce - Tomasz STEFANIAK (ŁKSF - Łódź) - czas: 01:12'07
V miejsce - Jacek SCHMIDT (KKF - Poznań) - czas: 01:05'02
VI miejsce - Jan GOŚ (BKF - Bydgoszcz) - czas: 00:58'16
VII miejsce - Waldemar BADZIĄG (KMF - Szamotuły) - czas: 00:55'29
VIII miejsce - Zbigniew BEDNARCZYK (PC - Przemyśl) - czas: 00:47'36
IX miejsce - Michał KOSTUCH (Częstochowa) - czas: 00:47'07
X miejsce - Mirosław TUTKOWSKI (KKKF - Somonino) - czas: 00:42'56

W wyniku obu turniejów wyłoniono mistrzów, i tak:

MISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został JULIAN DRABENT (Koniński Klub Kolekcjonerów Fajki)

WICEMISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został TOMASZ LEWANDOWSKI (Klub Kolekcjonerów Fajki w Szamotułach)

II WICEMISTRZEM VII Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" został JAN GOŚ (Bydgoski Klub Kolekcjonerów Fajki)

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak, Prezydent Konińskiego Klubu Fajki. Imprezę uświetniła kapela kaszubska KURDE-MOL, natomiast organizatorem
VII Międzynarodowych Otwartych Klubowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa" był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.


-----------------------------------------------------------------------------------------

Komunikat z VI Otwartych Klubowych Mistrzostw Kaszub
w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 19 maja 2012 r.

Turniej odbył się dnia 19 maja 2012 r. w Ostrzycach.
Udział w nim wzięli dorośli członkowie zaproszonych Klubów
Fajki z Polski. Zawody przebiegały w dwóch etapach:

- palenie w glinianej fajce (
"Kaszëbskô Pipa")
      - przystąpiło tu 30 zawodników
- palenie w fajce drewnianej (
Pipa z Kasztana)
      - przystąpiło tu 29 zawodników

WYNIKI TURNIEJÓW:
Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
I miejsce - Julian Drabent (Konin) oraz Tomasz Stefaniak (Łódź)
                  - czas obu panów - 00,44'31

II miejsce - Kazimierz Muchowski (Słupsk) - 00,37'37
III miejsce - Kazimierz Marszałkowski (Kartuzy) - 00,37'14
IV miejsce - Waldemar Badziąg (Szamotuły) - 00,35'43
V miejsce - Jolanta Drywa (Stara Huta) - 00,33'10
VI miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - 00,30'01
VII miejsce - Zbigniew Rychert (Somonino) - 00,29'59
VIII miejsce - Danuta Kosowska (Somonino) - 00,27'57
IX miejsce - Andrzej Filipowicz (Gdynia) - 00,26'40
X miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - 00,25'16
XI miejsce - Andrzej Formela (Goręczyno) - 00,23'37
XII miejsce - Andrzej Czapliński (Ostrzyce) - 00,23'14
XIII miejsce - Czesław Bielicki (Trzy Rzeki) - 00,23'06
XIV miejsce - Józef Prokop (Koszalin) - 00,21'55
XV miejsce - Tadeusz Wojtuszkiewicz (Bydgoszcz) - 00,21'46
XVI miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - 00,21'19
XVII miejsce - Henryk Regliński (Somonino) - 00,20'07
XVIII miejsce - Marek Neubauer (Somonino) - 00,19'27
XIX miejsce - Tadeusz Kąkol (Przodkowo) - 00,19'13
XX miejsce - Rafał Tutkowski (Kościerzyna) - 00,17'45
XXI miejsce - Marek Byber (Szwajcaria) - 00,17'30
XXII miejsce - Maciej Czapiewski (Somonino) - 00,15'48
XXIII miejsce - Henryk Adamczyk (Somonino) - 00,15'01
XXIV miejsce - Andrzej Olszewski (Sierakowice) - 00,13'03
XXV miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - 00,10'10
XXVI miejsce - Jan Drywa (Stara Huta) - 00,02'06
XXVII miejsce - Roman Pawela (Brodnica Górna) - 00,01'52
XXVIII miejsce - Roman Styn (Kościerzyna) - 00,01'51
XXIX miejsce - Jerzy Zając (Gdynia) - 00,01'00

Fajka drewniana (Pipa z Kasztana)
I miejsce - Julian Drabent (Konin) - 01,25'38
II miejsce - Kazimierz Muchowski (Słupsk) - 01,20'29
III miejsce - Tomasz Stefaniak (Łódź) - 01,03'00
IV miejsce - Andrzej Czapliński (Ostrzyce) - 00,54'55
V miejsce - Tadeusz Wojtuszkiewicz (Bydgoszcz) - 00,53'10
VI miejsce - Rafał Tutkowski (Kościerzyna) - 00,52'15
VII miejsce - Waldemar Badziąg (Szamotuły) - 00,49'03
VIII miejsce - Andrzej Filipowicz (Gdynia) - 00,47'14
IX miejsce - Kazimierz Marszałkowski (Kartuzy) - 00,44'16
X miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - 00,43'35
XI miejsce - Henryk Adamczyk (Somonino) - 00,41'24
XII miejsce - Maciej Czapiewski (Somonino) - 00,40'44
XIII miejsce - Danuta Kosowska (Somonino) - 00,40'23
XIV miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - 00,40'10
XV miejsce - Zbigniew Rychert (Somonino) - 00,39'09
XVI miejsce - Andrzej Olszewski (Sierakowice) - 00,37'27
XVII miejsce - Jolanta Drywa (Stara Huta) - 00,37'16
XVIII miejsce - Józef Prokop (Koszalin) - 00,36'20
XIX miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - 00,33'44
XX miejsce - Henryk Regliński (Somonino) - 00,33'29
XXI miejsce - Andrzej Formela (Goręczyno) - 00,32'41
XXII miejsce - Marek Neubauer (Somonino) - 00,32'23
XXIII miejsce - Czesław Bielicki (Trzy Rzeki) - 00,31'51
XXIV miejsce - Roman Styn (Kościerzyna) - 00,30'30
XXV miejsce - Jan Drywa (Stara Huta) - 00,28'50
XXVI miejsce - Marek Byber (Szwajcaria) - 00,24'09
XXVII miejsce - Tadeusz Kąkol (Przodkowo) - 00,21'26
XXVIII miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - 00,21'25
XXIX miejsce - Roman Pawela (Brodnica Górna) - 00,13'20

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.
Imprezie uświetniła kapela kaszubska "Kurde Mol", a organizatorem mistrzostw byli: Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Klub Miłośników Fajki w Somoninie
i Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska".

-----------------------------------------------------------------------------------------




program 2011 r.

Komunikat z V Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 21 maja 2011 r.

Turniej odbył się dnia 21 maja 2011 r. w Ostrzycach. Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- palenie w
fajce glinianej ("Kaszëbskô Pipa") - przystąpiło tu 29 zawodników
- palenie w
fajce drewnianej ("Pipa z Klonu") - przystąpiło tu 30 zawodników

WYNIKI TURNIEJU:

Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
      I miejsce - Cezary Zemło (KMF Szmotuły) - czas: 00,30'29
      II miejsce - Julian Drabent (KKF Konin) - czas: 00,29'40
      III miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 00,28'12
      IV miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - czas: 00,27'38
      V miejsce - Zbigniew Kowalewski (Wielki Klincz) - czas: 00,24'30
      VI miejsce - Mirosław Tutkowski (Kościerzyna) - czas: 00,23'50

Fajka drewnianej ("Pipa z Klonu")
      I miejsce - Julian Drabent (KKF Konin) - czas: 01,08'47
      II miejsce - Cezary Zemło (KMF Szmotuły) - czas: 01,06'25
      III miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 01,03'07
      IV miejsce - Marian Kowalewski (Somonino) - czas: 01,02'38
      V miejsce - Władysław Jankowski (GKF Gorzów) - czas: 00,59'08
      VI miejsce - Grzegorz Kubiak (KKF Bydgoszcz) - czas: 00,57'38

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.

Podczas trwania imprezy można było zażyć tabaki z największej na Kaszubach, kraju a może i na świecie tabakiery.
Jej wymiary to: 2 m wysokości.
Tabakierę wykonali: Czesław Birr z Mściszewic oraz Czesław Bielicki z Miejscowości Trzy Rzeki gm. Przodkowo.

Imprezę uświetniła kapela kaszubska KURDE-MOL oraz zespół muzyczny SKŁADAK.

Organizatorem V Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.

----------------------------------------------------------------------------

program 2010 r.

Komunikat z IV Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki "Kaszëbskô Pipa"
      - 22 maja 2010 r.

Turniej odbył się dnia 22 maja 2010 r. w Ostrzycach. Zawody przebiegały w dwóch kategoriach:
- palenie w fajce glinianej ("Kaszëbskô Pipa") - przystąpiło tu 25 zawodników
- palenie w fajce drewnianej ("Pipa z Krëszczi") - przystąpiło tu 25 zawodników

WYNIKI TURNIEJU:

Fajka gliniana ("Kaszëbskô Pipa")
      I miejsce - Tomasz Polichnowski (Poznań) - czas: 00:35:07
      II miejsce - Krzysztof Ozga (GKF Gorzów Wielkopolski) - czas: 00:28:57
      III miejsce - Krzysztof Kozłowski (KKF Konin) - czas: 00:27:35
      IV miejsce - Tadeusz Zaborowski (Kamienica Królewska) - czas:.00:23:19
      V miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 00:20:50
      VI miejsce - Zenon Dombrowski (Rumia) - czas: 00:19:26

Fajka drewnianej ("Pipa z Krëszczi")
      I miejsce - Krzysztof Ozga (GKF Gorzów Wielkopolski) - czas: 01:06:00
      II miejsce - Waldemar Badziąg (KMF Szamotuły) - czas: 01:02:47
      III miejsce - Tadeusz Zaborowski (Kamienica Królewska) - czas: 01:00:26
      IV miejsce - Jerzy Zając (Gdynia) - czas: 00:48:38
      V miejsce - Wojciech Bławat (Kościerzyna) - czas:00:41:52
      VI miejsce - Piotr Antkowiak (Gdańsk) - czas: 00:41:14

Honorowymi gośćmi Mistrzostw byli: Edward Zimmermenn - Kontroler Rekordów Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce Zdroju, Jerzy Zając - współtwórca pomysłu najdłuższej fajki, Jerzy Gliwa - wicewójt Gminy
Somonino, Czesław Birr i Czesław Bielicki - wykonawcy najdłuższej fajki

Sędzią głównym był Jerzy Wilczkowiak z Konińskiego Klubu Fajki.
Podczas trwania imprezy dokonano pomiaru długości i pierwszego palenia w fajce, która okazała się najdłuższą fajką
na Świecie i mierzy 10 m 30 cm. Do palenia przystąpiły 22 osoby.
Imprezę uświetnił zespół "Plesta" z Gnieżdżewa oraz zespół "Nastroje" z Gdańska.
Organizatorem Mistrzostw i Bicia Rekordu był Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.

_______________________________________________


program 2009 r.

____________________________________

Komunikat z II Międzynarodowych Mistrzostw Kaszub
      w Wolnym Paleniu Fajki - 24 maja 2008 r.

Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach:
      
1. Palenie "kaszëbszczi pipy"
      2. Palenie "pipy z dzëczi krëszczi z cugiem"

Udział wzięło 34 zawodników - palaczy fajek.

Wyniki:
"KASZËBSKÔ PIPA" (gliniana)
      I miejsce - Kucia Katarzyna (ZKF Zielona Góra) - czas 00h 41'05''
      II miejsce - Ozga Krzysztof (GKF Gorzów Wlk.) - czas 00h 41'00''
      III miejsce - Walczak Ilona (niezrzeszona Somonino) - czas 00h 37'00''
"PIPA Z DZËCZI KRËSZCZI z CUGIEM"
      
I miejsce - Dymkowska Elżbieta (KKF Koszalin) - czas 1h 29'40''
      II miejsce - Dymkowski Andrzej (KKF Koszalin) - czas 1h 28'50''
      III miejsce - Sosnowski Leszek (ZKF Zielona Góra) - czas 1h 25'29''

Sędzią Głównym turnieju był Jerzy Wilczkowiak


Wyniki w konkursach towarzyszących:
NAJŁADNIEJSZA FAJKA
      I miejsce - Kucia Katarzyna (ZKF Zielona Góra)
      II miejsce - Łasek Zbigniew (KF Gdańsk)
NAJŁADNIEJSZA TABAKIERA
      I miejsce - Roszman Józef (Władysławowo)
      II miejsce - Olszewski Andrzej
KONKURS O TABACZENIU
      I miejsce - Olszewski Andrzej
      II miejsce - Sołtys Adam, Łasek Zbigniew





program 2008 r.







______________


program 2007 r.

© GOK Somonino. All rights reserved.